Return to site

غذاهای محلی مشهد

شاید شما هم جزو عده ای باشید که عشق و علاقه داشته باشد در طی مهاجرت با تور مشهد، علاوه بر میل کردن غذاهای معمول در رستوران ها، غذاهایی محلی حیطه ای که هجرت نموده اید را، نیز آزمون نمایید. غذاهای محلی معمولا نمادی از یک شهر به شمار میروند و فقط در بردارنده تعدادی مواد اول نیستند، بلکه ممکن میباشد گهگاه نیز باشد تا به نوع پخت و بازه پخت و چاشنی های به فعالیت رفته نیز توجه بیشتری بکنیم. درین مقاله از آرشین پرواز بعضا از غذاهای محلی مشهد برای شناخت بیشتر معرفی شده‌است.

چنگالی:

یک کدام از غذاهای محلی شهر مشهد چنگالی میباشد. چنگالی در واقع یک عصرانه به حساب آورده می شود. این یک غذای سریع پخت میباشد که به دو طرز سیستانی و مشهدی تهیه و تنظیم می گردد. ولی در شهرهای جنوبی مثل شهر یاسوج هم امر طبخ آن شبیه مشهد میباشد انگیزه اسم گذاری این طعام به اسم چنگالی شاید به جهت چنگال جنس شدن آن باشد. چنگالی برای تنظیم چنگالی ، نان را خرد کرده و داخل روغن داغ می ریزند آن گاه به آن شکر، شیره، و یا این که عسل اضافه می نمایند و پاره ای پس از روی حرارت برمیدارند. در طرز سیستانی معمولا از روغن حیوانی استعمال می‌شود.

آش ماستی:

آش ماستی، معمولا در کشور ایران دوستداران متعددی دارااست و با دقت به ناحیه جغرافیایی و ذائقه عموم، به صورت های متفاوتی تهیه و تنظیم می‌گردد. در خراسان رضوی هم این آش طرز پخت منحصر به فرد به خویش را داراست و برای تنظیم آن از ماست، سینه مرغ، برنج، سیر، گردید کم آب، نعنا, نمک، فلفل، زعفران، لپه و برگ عطر استعمال میشود. آش ماست در واقع غذای محلی شهر سبزوار مشهد به حساب می آید. این آش سنتی دوستداران بسیار متعددی داراست و بعضی وقت ها تحت عنوان یک وعده غذایی و گهگاه نیز تحت عنوان پیش خوراک در تور ارزان مشهد سرو میگردد.

دیگچه:

دیگچه در واقع یک نوع دسر شبیه شیر برنج میباشد که در خراسان و به ویژه مشهد طرف داران متعددی داراست، دیگچه تحت عنوان یک غذای سنتی در مراسم مذهبی و ماه های محرم و صفر طبخ می‌گردد. دیگچه اما این دسر را در ماه رمضان و بر رمز سفره افطار نیز می قدرت به کار گرفت. برای تهیه و تنظیم دیگچه از موادی مثل، برنج، شیر، کره، شکر، هل، زعفران و گلاب به کارگیری می نمایند. این خوراکی خوشمزه را می قدرت جزو شیرینی ها هم دسته بندی کرد

خورشت ریواس:

یکی غذاهای سنتی و بهاری خراسان رضوی و نیشابور، خورشت ریواس میباشد. گیاه ریواس یک گیاه خودرو میباشد که در بهار و در بخشها کوهستانی پرورش می نماید، و در کلیه بخش ها مرز و بوم که به ریواس دسترسی دارا هستند این خورشت طبخ میشود. غذاهای محلی مشهددر نیشابور هم به جهت رویش فروان این گیاه، عموم از آن برای تهیه و تنظیم یک خورشت خوشمزه به کار گیری می نمایند. مزه ترش و نو خورشت ریواس یه استدلال ترش بودن گیاه ریواس سبب گردیده تا این خورشت آیتم پسند اکثر ذائقه ها باشد. برای تهیه و تنظیم خورشت ریواس از گوشت سوای استخوان، پیاز، شکر، نعنا و جعفری نو استعمال می کنندو.

شله مشهدی:

یکی غذاهای بسیار دارای اسم و رسم و سنتی شهر مشهد شله میباشد،که دارنده بها غذایی بسیار بالا میباشد. عمر این غذای خوشمزه وپرطرفدار به روزگار قاجار برمی شود. برای پختن شله مشهدی اشکال حبوبات به فعالیت می رود و به همین برهان یک غذای سنگین به حساب آورده می شود و اکثرا تحت عنوان یک وعده غذایی بی نقص در حیث گرفته می گردد.

این طعام معمولا جزو مرسوم ترین غذاهایی میباشد که در مراسم به خصوص مراسم مذهبی و تحت عنوان نذری تنظیم می‌شود. در واقع خوشمزه ترین نوع شله ها در مشهد طبخ می‌گردد.برای تنظیم آن ازگوشت، لوبیا چیتی، ماش عدس، بلغور گندم، لوبیا سپید، برنج نصفه، نمک و از چاشنی هایی مثل، فلفل قرمز‌رنگ، فلفل سیاه، ریشه جوزهندی، دارچین، زنجبیل و نمک استعمال می گردد.

اما بسته به نوع ذوق خویش می اقتدار پاره ای در ادغام آن تغییر و تحول ساخت و ساز نمایید. در تنظیم شله هر چقدر مقدار گوشت به عمل رفته بیشتر باشد این طعام خوشمزه خیس گردد. طبخ این خوراک به جهت وجود حبوبات در آن زمانبر میباشد. در شرایط اصیل برای سرو شله روی آن کمی قیمه ریخته میشود و به یار نان سنگک، سبزی و پنیر می اقتدار سرو کرد. شله ای که در نیشابور و قوچان طبخ میشود در فرمان آن یه خرده تفاوت وجود دارااست.

حرفه پلو:

فن پلو شاید غذای مستقر بخش اعظمی از بخش ها جمهوری اسلامی ایران به شمار بیاید.این خوراک در شهر های اردبیل و مشهد و کرمانشاه و به طرز مختلفی طبخ می‌گردد. غذاهای محلی مشهد به صورت نمونه عموم آذربایجان و اردبیل از ورقه های رنگ زرد آلو درین خوراک به کار گیری می نمایند، معمولا از کشمش،پیازداغ، رطب و گوشت برای تنظیم فن پلو استعمال می‌شود. از قبلی تاکنون و طبق یک ترسیم سنتی عموم مشهد فن پلو را در پای کوبی عید باستانی این غذای خوشمزه و شیرین را طبخ می نمایند و معتقدند که با تناول کردن این غذای خوشمزه، رمز فن ی کلیه کارها را به دست خواهند آمد. در ترکیبات فن پلو مشهدی از ران مرغ،برنج،حرفه پلویی، پیاز،زعفران، سماق ، دارچین، روغن ، کره و نمک و فلفل استعمال می‌شود. ولی برخی ها با اعتنا به ذوق وسلیقه خویش از گوشت قرمز رنگ به مکان گوشت مرغ و همچنین از رطب به کار گیری می نمایند.

آش لخشک:

آش لخشک از غذاهای محلی شهر مشهد به شمار می رود. در واقع آش لخشک نوعی آش حرفه میباشد با این تفاوت که به مکان حبوبات فقط از عدس برای تهیه و تنظیم آن به کار گیری می‌گردد. غذاهای محلی مشهد انگیزه اسم گذاری این آش بدین عامل میباشد که برای تنظیم آن از حرفه بلند و پهن به اسم لخشک و سبزی آش استعمال می نمایند . آش لخشک را با ادویه هایی مثل کشک، نعناداغ، سیرداغ و پیازداغ سرو می نمایند. کباب شیشلیک شاندیز: شیشلیک یک نوع کباب و یکی لوکس ترین غذاهایی میباشد که در کشورهای آسیایی مانند کشور ایران، شوروی، و بخشی از اروپای مرکزی، طرف داران متعددی داراست.این کباب به راه‌های متفاوتی تهیه و تنظیم می‌گردد. شیلیک شاندیز کباب بسیار دارای اسم و رسم شهر مشهد میباشد که با شش تکه گوشت راسته گوسفندی تنظیم می‌شود. غذاهای محلی مشهد این غذای بسیار خوشمزه در شهر مشهد و شاندیز به یاور دنده به سیخ کشیده میگردد. تهیه و تنظیم این نوع کباب توجه و نکات متعددی را موردنیاز داراست تا گوشت آبدار و لذیذ با قی بماند. گوشت ماده مهم این خوراک میباشد که برای مزه دار کردن آن از موادی مانند، ماست، زعفران، لیمو، روغن و فلفل به کار گیری می نمایند و در کنار آن از گوجه خارجی هم برای سرو استعمال می کنند. صرف حیث از ارزش تور مشهد هر سفری مخارج شناور و مازادی دارااست. در حالتی‌که در مسافرت کردن و توریسم به‌دنبال شناخت بافرهنگ و آداب و رسوم و کسب تجربه میباشید، غذاهای محلی جزیی از تمدن هر ناحیه ای میباشد که هزینه کردن برای آن خالی از لطف وجود ندارد.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly